75-річчя української церкви Св. Володимира Великого у Кіркленд Лейк

75-річчя української церкви в Кіркленд Лейк, Онтаріо, є історичної ваги діамантовим ювілеєм всієї релігійної та національної української спільноти у цій найдальшій північній шахтарській частині Торонтської Єпархії.

Говорячи про це, треба згадати, що перші  українські поселенці прибули сюди з України, шукаючи праці в копальнях, після Першої світової війни.

Аналізуючи коротко історію українського релігійного життя у Кіркленд Лейк, слід підкреслити, що сам початок церков­ного буття завдячується невеликій українській православній громаді, яка, зорганізувавши будівельний комітет, збудувала у 1933 році ма­леньку каплицю, яку через брак парафіян передано у 1935 році під опіку та юрисдикцію Преосвященного Кир Василія Ладики, Єпископа Української Вселенської Церкви, котрий призначив її парохом отця Петра Кам’янецького.

Отець Кам’янецький, доїжд-жаючи з Торонто, обслуговував цю новозасновану парафію місійно. З призначенням у 1939 році постійного пароха о. Миколи Чорнія ця парафія набирає нормального та офіційного стану правного церковного душпастирювання. Окрім того, о. Чорній обслуговує місійно північні станиці Валдор, Руан-Норанду та Тимминс.

Після трирічного парафіяльного і місійного душпастирювання о. Миколи Чорнія Преосвященний Василій Ладика номінує в 1942 році о. Стефана Бориса, якого після 1944 року заступають та душпастирюють у Кіркленд Лейк: о. Петро Сулятицький, о. Михайло Горошко, о. Стефан Шавель, о. Ярослав Еліїв, о. Роман Бялецький, о. Юрій Ковальський, о. Василь Зварич, о. Стефан Смик, о. Теодор Пальчинський, а від 1966 року зі семи­річною перервою докторських студій при Оттавському Університеті душпастирює місійно, доїжджаючи з Валдор, Квебек, о. Лев Чайка.

Попри парафіяльно місійну працю вищезга­даних священиків, треба висловити ще признання деяким з них за нелегку будівельну діяльність, зокрема о. Михайлові Горошку – за зорганізування парафіяльної зали та священичої резиденції, о. Юрієві Ковальському – за придбання більшого розміру каплиці у Вірджінія-Таун, Онтаріо, та о. Львові Чайці – за цілковиту перебудову місцевої церкви та віднову парафіяльної зали і резиденції у 1969-1971 рр., як теж придбання ним від копальні Кередисон у Вірджінія-Таун площі та резиденції біля церкви.

Тому, отже, Преосвященний Стефан, Єпарх Української Церкви Торонто та Східної Канади, беручи участь у ювілейних свят­куваннях і владичій пасторальній візитації у Кіркленд Лейк 8 та 9 листопада 2008 р., у часі Архієрейської Літургії дякував Господеві за тяжку та мозольну працю в цій далекій північній маленькій шахтарській парафії всім дотепер служачим душпастирям та її основникам.

Ювілейні святкування 75-річчя української церкви в Кіркленд Лейк почалися молебнем до Пресвятої Богородиці під прово­дом Преосвященного Кир Стефана в сусідній монастирській церкві в Кінг Кіркленд, Онтаріо, збудованій під проводом о. Теофана.

Іншою важливою історичної ваги подією 75-річчя заснування української церкви в Кіркленд Лейк став добре під­готовлений, на високому танцювальному, вокальному та музичному рівні концерт високомистецького ансамблю “Чайка” з Гамільтону в Нордзерн Коледж у суботу, 8 листопада 2008 р., під вмілим проводом п. Тараса Яцкова та пані Ґеник, диригентки хору.

Будучи провідником ювілейного концерту, о. д-р Лев Чайка щиро привітав Високодостойного гостя, Преосвященного Кир Степана, підкреслюючи рівночасно 5-річчя його владичої хіротонії, а діти панства Стефана Ранти та внучки пані Марії Ранти-Юрійчук, одягнені в гарні полтавські строї, вручили Владиці китицю чудових троянд.

Цей ювілейний концерт у Кіркленд Лейк з нагоди 75-річчя заснування української церкви, духовної твердині на­шого народу, став неначе підготовчою базою центральної частини історичних ювілейних святкувань, які відбулись в неділю, 9 листопада 2008 р. та які сумлінно і святочно почались у церкві Св. Володимира Великого, дбайливо приготовленій членкинями ЛУКЖ під проводом пані Марії Розич-Лучків з нагоди історич­них святкувань та, зокрема, участи і присутности найвищого представ­ника Української Церкви Торонто та Східної Канади.

О 10 год. ранку у процесійному поході при участі о. д-ра Льва Чайки та о. Петра Двірника у супроводі Лицарів Колумба увійшов до церкви Преосвященний Владика, якого українським княжим звичаєм привітали у дверях храму пані Софія Левко та пані Марія Розич-Лучків, а о. Лев, передавши Владиці хрест та ключі, привітав князя Церкви. Опісля гамільтонський хор “Чайка” під проводом пані Ґеник відспівав гучне многоліття та Архієрейську Святу Літургію.

Преосвященний Владика Кир Стефан у своїй Архієрейській проповіді дуже вміло підкреслив тяжкі початки та нелегку працю українських піонерів у цих північних сторонах, які зуміли затримати та передати своїм дітям і внукам наші релігійні й національні цінності. Наприкінці Преосвященний Владика звернувся до о. д-ра Льва Чайки, дякуючи йому, що він вже втретє очолив дуже успішно Українську Церкву у цих далеких північних сторонах, душастирюючи тут вже п’яту декаду, доїжджаючи сюди та до інших місійних станиць з Валдор сотні миль на Богослуження і на місійно пасторальні духовні вимоги й обслуги.

Після Св. Літургії Преосвященний Владика відправив святкову поминальну панахиду за фундаторів, жертводавців, піонерів та парафіян і тих всіх, які були у проводі церкви в Кіркленд Лейк протягом 75-ти років.

Останню частину ювілейних святкувань завершив ювілейний бенкет у парафіяльній залі, приготовлений місцевим ЛУКЖ, кульмінацією якого стало вручення заслуженим парафіянам гамот подяки: пані Анні Музичці, яка про­тягом довгих років очолювала ЛУКЖ та була місто-головою парафіяльного комітету і яка теж найбільше причинилась до перебу­дови і віднови місцевої церкви, зали та резиденції; пані Софії Левко, довголітній, від 1938 р., та жертвенній парафіянці; пані Марії Розич-Лучків, теперішній голові ЛУКЖ та місто-голові парафіяльного комітету; пані Ніні Безкоровайній; панові Зеновію Когуту, який у 1969-1971 рр. був головою будівельного комітету та під проводом якого перебудовано цілковито церкву, парафіяльну залу і резиденцію; родинам п. Івана Фолусевича та п. Григорія Холвінського; пані Марії Ранті-Юрійчук; пані Теодозії Майкович; пані Емілії Шіслер-Остафійчук; панні Марії Ходорівській та пані Марії Рубек з Руан-Норанди, Квебек.

Отець д-р Лев Чайка